Všechno je tak jak má být (fejetony)

Před pěti lety jsem na křtu mé sbírky básní Na dně je okno do nebe vyslovila přání odletět na Korfu a tam, na břehu mořském napsat knihu fejetonů. Když vyslovíš přání, Vesmír udělá vše pro to, aby se splnilo. Pravda. Vesmír si dal trochu na čas, ale přání mi splnil. Co je to pět let proti Věčnosti. A kdybych byla nebojsa, splnil by ho beze zbytku. Ale protože jsem bojsa, splnil ho napůl. Na Korfu jsem neodletěla, ač se mi život tak hezky zašmodrchal a tu možnost jsem měla. Zůstala jsem doma za pecí a knihu upekla tam.

A jak se peče kniha? To se stanete pozorovatelem života a své postřehy a střípky skládáte do mozaiky slov. Pak zalistujete v tisícovce obrázků intuitivní kresby, vybereme patnáct vašemu srdci nej a fejetony je proložíte tak, aby čtenáři byly okumilé. Poprosíte svého přítele básníka o pár slov úvodem a Jiří Žáček to pro vás ráda udělá, protože vás má rád. A pak přijde Petr a celý ten váš chaossystém urovná a dá mu řád. Tedy technicky knihu připraví k vydání. Petr vás podpoří, když si zoufáte a chcete to vzdát, rozptýlí vaše obavy, že se to v termínu nestihne, přidá na váhy tam, kde jste nerozhodná a vydýchá vaše změny na poslední chvíli. Vydrží všechno. Jednoduše proto, že je to muž jedinečný a výjimečný. Knihu jsem Petrovi věnovala. Já sice píšu a kreslím, ale on je ten, který tomu všemu mému tvoření dá tvar. Je to muž, vedle kterého se cítím jako žena a jako tvořivá žena mohu díky jeho lásce a zázemí plně rozvinout poupata své tvorby do květů. Jsme skvělá dvojka, a to z nás dělá jedničky.

Ač jsme vůbec nic neplánovali, vyšla kniha z tiskárny den před mými narozeninami, 20.11. a do mých mateřských rukou doputovala den před začátkem adventu. Své první krůčky dělala s tímto vzácně křehkým časem, který nás vybízí k zastavení a přemýšlení srdcem. Měla stejné poslání. Vydala se tak k mé rodině, přátelům, lidem podobně naladěným o nejkrásnějších svátcích roku. Knížku jsme na poslední chvilku ozdobili CD s deseti fejetony, které Petr namluvil svým charismatickým hlasem.

A všechno tak hezky dál plynulo. Křest připadl na sváteční čas tříkrálový, na 7.1.2020 a byl v kulturním domě Sever ve Cvikově v rámci výstavy mých intuitivních obrázků Barevné tóny duše. Kmotry měli být básník Jiří Žáček, skladatelka Lenka Pospíšilová a rodinný čtyřlístek-mé dcery Markéta a Regí, mé vnučky Terezka a Anička. Jiří však onemocněl, a tak knížku vodou z pramene Ploučnice pokřtila čistě ženská energie. Večerem provázel můj kamarád Radek Starý. Zazněly tu verše z básnické sbírky Na dně je okno do nebe a fejetony z křtěné knihy Všechno je tak jak má být. Zhostil se toho mužský trojlístek, to aby energie byla v rovnováze. Petr Pazdera, Radek Starý a Matyáš Kala. Hudební doprovod byl v rukou mé dcery Regí (příčná flétna) za doprovodu Kamila Žuchy.

Atmosféra byla kouzelná a já šťastná. Děkuji všem, kteří se mnou tento vzácný den prožili. A knize přeji, aby si ji našli čtenáři, pro které je psaná a aby se ti čtenáři ve společnosti knihy cítili hezky na duši.

 

Součástí knihy VŠECHNO JE TAK, JAK MÁ BÝT, je CD s deseti vybarnými fejetony, které namluvil můj přítel Petr Pazdera a  zde je ukázka tří fejetonů k poslechnutí. V samotném závěru se můžete podívat na 4 videa z verináše a křtu ve Cvikově dne 7.1.2020.