KNIHA NÁVŠTĚV

Je dobré být vidět

Je dobré být vidět, přeji hodně vnitřního štěstí!

Re: Je dobré být vidět

Ne vždy, u schovky by to dobré nebylo. Ale tady asi ano. Děkuji za přání. Chráním si ho bedlivě. Jen nevím, která Jarka. Znám jich mnoho. Ale nevadí. Třeba to ke mně doputuje.

What is it - V7BOMDEFEX

What is it - V7BOMDEFEX
Please tell me-where is it? Or what is it V7BOMDEFEX ?

Breeches - well-defined horseback riding duds

Just like any discipline of sports activity, horse riding also calls for special gear. It won't imply that without proper gear of the rider, the horse will not canter, but the norm, comfort and ease, aesthetics participate in a crucial purpose in all disciplines. Especially horseback riding, namely a discipline from distant history, has established specific characteristics over the years. Breeches are definitely among them.

Equestrian breeches, ease and comfort, and custom
Equestrian breeches are extraordinary horseback riding gear. Because they do not include seams on the inner side of the leg, namely in the spot in which the rider’s leg meets the seat, they provide ease and freedom of actions. This sort of way of sewing guards your skin layer from chafing, allows the rider to appropriately seat the horse and ride for a long period devoid of unfavorable results. Breeches is likely to be tight or puffed around the thighs, like cavalry breeches.

At the moment, the most used are tight types of breeches, however, there is still a huge group of people preferring the cavalry model, such as saloons or jodhpurs, with straight or just a bit widening legs. The last model has become famous in the 19th century Great Britain due to Jodhpur maharajah taking part in polo in such pants.

What defines breeches exclusive?

Breeches are seen as high waist and grip - short or long. A grip is an added reinforcement having a layer of suede, leather or silicone that goes towards the knees or along the whole leg. It assures significantly better adhesiveness in the seat, even so, the type of the breeches would depend on the rider’s personal preferences.

Full grip breeches have got this added strengthening on the inside of the trousers on the entire length of the place that the rider’s body meets the seat - with the buttocks to thighs and legs. This particular design is especially well-liked by dressage riders, who choose to ride at a trot or canter. Due to restricted slippage and fantastic adhesiveness, they make it much easier to stay in the seat.

Knee grip breeches have the strengthening on the inner area of the knees. This specific model is especially loved by jumping riders as it warranties overall flexibility of movements even at the price of a reduced proper grip. It performs at a trot and canter in half-seat.

Material for breeches
In order for breeches to become as long-lasting as they can, they must be manufactured from high-quality components. Fabric is chosen for a given season, therefore it is properly breathable, isolating, quick-dry, and simple to clear. The material really should be somewhat flexible and keep its composition even with numerous laundries.

Doře je tu

Stránky pro obnovu "osrdí", laská to tu, hřeje to tu, dobře je tu. Gratuluji, Regi.

Re: Doře je tu

My jsme rádi, že jsme dobře zatopili a laskavostí nešetřili a dobro trochu rozeseli do toho světa duší v přízni. Děkujeme a v rozdávání toho, co jsme dostali shůry, budeme pokračovat.

díky

Ahoj Regí,po delší době jsem nahlédla na Tvé stránky. Musím říct, že miluju způsob jakým píšeš.Nerozumím tomu, proč mi každý Tvůj článek vhání slzy do oka. Věřím, že kdybys napsala recept na tvarohovou buchtu, dojme mě to spolehlivě k slzám... Moc ráda bych měla Tvou knihu fejetonů. Jak je možno jí zakoupit? Děkuji ti za vše a přeji hezké dny! Zuzka.
P.S.: I když se nevidíme, neznamená to, že na sebe nemyslíme!

Re: díky

Milá Zuzko, souzním s tvou poslední větou. Jsou lidé, o kterých stále víme a když je náhodou potkáme, u srdce to hezky poskočí. Vidíš, fejeton o tvarohové buchtě je skvělé téma, budu o tom přemýšlet. A dáme k tomu konečně tu kávu. Holka nejsi sama, komu se slzy derou, moje kamarádka z konzervatoře mi vždycky píše...Já vím, že bych se měla smát, ale já to vždycky probulím...Tak už jste dvě a to je dvojitá odměna. Děkuju, že vás, holky, mám.

Pohlazení po duši

Ahoj, Regi, tvůj příspěvek na facebooku, které moc ráda sleduji, mě přiměl, abych klikla na tyhle tvé stránky, a jsem za to moc vděčná. Laskavé, moudré a vtipné povídání a k zamyšlení směřující kresby těšící nejen oko jsou opravdu pohlazením po duši, zvlášť takhle koncentrované na jednom místě. Moc ráda bych si měla tvou knížku fejetonů, kde si ji můžu koupit, prosím tě? Jsi tak inspirativní bytost! Jsem moc ráda, že nás život, zpívání, svedl dohromady, i když většinou jen na dálku a letmo. Stanka

Re: Pohlazení po duši

Milá Stáňo, děkuju za milou zpětnou vazbu. Je to pro mne motivace a znamení, že kresba a písmenka poskládaná jsou radostí nejen pro mne, ale mohou potěšit i druhé. Všechno, co dělám, dělám s velkou chutí a láskou, je to krásná cesta. Děkuji za ni i za podobně rezonující duše jako jsi ty.

Přidat nový příspěvek