"Správně vidíme jen srdcem, co je důležité, je očím neviditelné"

Citát Antoine de Saint-Exupéryho mě provází celým životem, nechť je vám průvodcem na webových stránkách Mea Rei.

BAREVNÉ TÓNY DUŠE

Najít oázu ticha v naší hlučné mysli je velmi těžké, takřka nemožné.

Duše je křehká a nemá dost razance a trumfů, kterými by myšlenkový mumraj přebila. Ale je to chytrá holka a umí si najít cestičky, aby nás dovedla tam, kam máme dojít. A my pak zažíváme vytržení z reality, okamžiky plynutí vlastní fantazií a vnitřním světem, který je zahalen lehkým závojem tajemna a žasneme jako děti. Jsme-li pozorní, uslyšíme tóny své duše. Jaký tvar jim dáme je jen na nás. Může to být píseň, verš, tanec, kresba nebo upečený chléb. Může to být cokoli, do čeho dáme zaujetí a lásku.

Výstava Barevné tóny duše zachycuje právě tyto vzácné prchavé okamžiky ztišení, kdy prostřednictvím kresby hledám cestu k vnitřnímu klidu, harmonii, pochopení a přijetí. Intuitivní obrázky jsou pro mne léčivé. Každý je jiný, každý je originál a nese skryté poselství, které může citlivé oko objevit.

Věk po padesátce je věkem, kdy je nejvyšší čas plnit si své sny. Tentokrát jsem si vyplnila dvojnásobný sen. Výstava Barevné tóny duše je mou zatím největší výstavou a vernisáž byla spojena s křtem mé knížky fejetonů Všechno je tak jak má být. Možná název knihy byl příčinou, že tentokrát vše tak hezky, bez uzlíků plynulo a večer to byl výjimečný a jedinečný zároveň. Jediný, kdo chyběl, byl básník a kmotr v jedné osobě Jiří Žáček. Ale poslal za sebe zdravici, takže vlastně nechyběl, byl tu s námi prostřednictvím své básně: Ať žije naše kamarádka Regína,ať ráno vstává s radostí a stejně tak i večer usíná, ať zpívá, maluje či sedí u vína, a štěstí ať jí padá do klína, to jí přeje Jiří Žáček z Londýna – vlastně z Prahy!

Radek Starý, který večerem provázel, se ke mně po vernisáži naklonil a šeptl…na to, že jsme měli jen tři generálky, tak dobrý…Je to šprýmař. Generálka nebyla ani jedna. Ale moji přátelé jsou mistři improvizace, takže jsme vypadali jako skvěle sehraný tým. Takhle to mezi lidmi chodí, když jsou naladěni na jednu konsonanci. Verše a fejetony byly v režii mužů…Petr Pazdera, Radek Starý a Matyáš Kala…každý s nějakým překvapením pro autorku. Radek dokonce mou báseň Blues zhudebnil. A muzika byla od těch nejlepších hudebníků.  Regí a Kamil vybrali převážně písně na lidovou notu. Písně našich předků hezky doplnily mluvené slovo. Křest vzaly do svých rukou ženy. Takříkajíc všech generací. Lenka Pospíšilová-skladatelka a textařka a mé dvě dcery a dvě vnučky zalily knížku vodou z pramene Ploučnice. Žádný šampus, pěkně čerstvá voda od pramene. Ať je knížka zdravá. Lenka věnovala literárnímu děťátku pravou perlu a poslala ho do světa.

Překrásný večer to byl a tolik přátel a blízkých lidí přišlo. Možná na čtyři desítky jich bylo. A všichni se oblékli do úsměvu. Děkuji s vděčností, že mi bylo dáno tak báječný večer prožít a sen se stal skutečností.

TOPlist

2020

Trocha jeskyňového adrenalinu

Trocha jeskyňového adrenalinu Jsem-li na mořské dovolené, stávám se lenochodem a lenoším na sto procent. Jsem-li na poznávací dovolené, stávám se surikatou, rozhlížím se do všech stran, aby mi nic neuteklo a chci prošmejdit, co se dá. Nikoli tak Petr. Ten je monotónně naladěn na lenošivý mód....
Celý článek

Rituály

Rituály Naši předkové znali dobře význam a důležitost rituálů. Díky nim v lidech pulsovaly rytmy, které je propojovaly s Matkou Zemí a Otcem Vesmírem. Jejich život měl řád, dával jim klid a jistotu. Ještě naši praprarodiče měli pevné kořeny, které je spojovaly s přírodou, s místem, kde žili, s...
Celý článek

Druhá polovina duše

Druhá polovina duše Vždycky jsem si myslela, že najít druhou polovinu své duše znamená najít člověka se stejným naladěním, se kterým vytvořím dokonalou harmonii. Kopii sebe sama. Ctrl C Ctrl V. Teprve čas a zkušenosti ukázaly, že všechno se má docela jinak. Druhá polovina duše má doplnit to, co nám...
Celý článek